Aš ir ateities Europa

Kokioje Europoje gyvensime, kokiose mokyklose mokysimės, kokiais būdais keliausime, kokias kultūras auginsime ir net kokiomis kalbomis kalbėsime – į šiuos ir dar daugelį kitų klausimų bandė atsakyti Europos mokyklų klubo dalyviai kasmetiniame susitikime Normandijoje. Šiais metais „Atgimimo“ mokyklai jame atstovavo aštuntokės Gabija Matulevičiūtė, Daniela Velderbeek ir septintokas Dominykas Lukošiūnas. Juos lydėjo anglų kalbos mokytoja Rovena Kvaraciejūtė.

Europos mokyklų klubas įkurtas 2008 metais. Jam priklauso mokyklos iš Ispanijos, Italijos, Olandijos, Vokietijos, Prancūzijos ir be abejo Lietuvos. Kiekviena užsienio mokykla turi partnerinę mokyklą Normandijoje su kuria kasmet ruošia bendrą projektą tų metų tema. Mūsų mokykla šio klubo nariais tapo 2013 metais. Po penkerių metų bendradarbiavimo su Ernest Hemingway mokykla, pastarąją uždarius labai džiaugiamės galėdami tęsti narystę klube. Šiais metais pradėjome bendradarbiauti su Alain Chartier mokykla Bayeux mieste. Ne paslaptis, kad naująją partnerystę nulėmė žmogiškasis faktorius. Europos klubo įkūrėjai E.Hemingway mokykloje anglų kalbos mokytojai Sabine Coeffe perėjus į kitą mokyklą buvo lyg savaime suprantama, kad bendradarbiausime su pastarąja, mat iki šių metų kasmet džiaugėmės sėkmingai kartu rengiamais projektais. Su didesniu nei įprasta jauduliu vykome į šį vizitą, mat nežinojome kaip būsime sutikti naujų partnerių. Jauduliukas sutirpo jau po pirmojo susitikimo, nes jautėme, kad ne tik buvome labai laukiami, bet ir turėsime galimybių plėtoti mūsų partnerystę.

Mūsų mokiniai kaip ir visada buvo apgyvendinti prancūzų šeimose, su kuriomis praleido visą savaitgalį. Jie ne tik aplankė keletą pilių, žymųjį Omahos paplūdimį (į kurį 1944m. nusileido sąjungininkų kariuomenė), bet ir stebėjo šiuolaikinį baletą bei linksminosi pramogų parke.

Pirmą darbo savaitės dieną Alain Chartier mokyklos moksleiviams pasakojome apie savo miestą, šalį ir be abejo mokyklą, vaišinome lietuviškomis vaišėmis bei baiginėjome paruošiamuosius darbus prieš pagrindinį renginį. Mūsų trijulei taip pat teko galimybė pamokyti prancūzus lietuvių kalbos, o paties pasimokyti lotynų kalbos, kuri, kartu su senovės graikų kalba, šioje mokykloje yra kaip pasirenkamas dalykas.

Antradienį vykome į Caen, Normandijos sostinės, kongresų rūmus, kuriuose vyko metinis visų narių susitikimas. Europos parlamento rinkimai apsprendė šių metų susitikimo temą „Ideali ateities Europa“. Mes su savo partneriais pasirinkome kurti ateities mokyklą, nes tikime, kad švietimas – vienas svarbiausių gerbūvio garantų. Mūsų moksleiviai šią temą nagrinėjo trimis etapais.  Balandžio mėnesį vykusių mainų metu  Erasmus+ projekto „Chance“ dalyviai iš Vokietijos ir Prancūzijos kartu su mūsų moksleiviais konstravo įsivaizduojamos mokyklos erdvių modelius. Grupelė šeštokų su dailės mokytoja Egle Maračinskaite kūrė sulankstomus ateities mokyklos maketus, o aštuntokai su dailės mokytoja Jūrate Kygiene meno pagalba siūlė idėjas, kaip praplėsti mokymo turinį. Pavyzdžiui, Daniela mano, kad būtų labai įdomu ir naudinga turėti NASA pamokas, nes kiekvienas turime ne tik daugiau žinoti apie kosmosą, bet galbūt ir praktiškai pasirengti gyvenimui kitose erdvėse. Gabija pasiūlė tvaraus dizaino pamokas, kurių metu moksleiviai išmoktų susikurti naujų drabužių iš jau turimų, taip pat praktikuotųsi kurti drabužius 3D spausdintuvu. Šią pamoką ji sieja su karjeros ugdymu, mat naujieji įgūdžiai galėtų būti tiesioginis laidas renkantis profesiją. Dominykas galvoja, kad dabartinės mokyklos stokoja saviraiškos pamokų. Jo nuomone tokiose pamokose kiekvienas jaunuolis turėtų galimybę atskleisti savo talentus, išbandyti save įvairiose meno,  saviraiškos srityse, išmoktų oratorystės meno ir įgytų tinkamų gebėjimų darbo rinkai. Spalvingas mūsų stendas traukė lankytojų akį ir buvo labai aktyviai lankomas. Mūsų partneriai prancūzai savo idėjas apie ateities švietimą sudėjo į plakatą. Jie akcentavo visų tautų lygiavertiškumą, diskriminacijos mažinimą, atvirumą kitoms kultūroms ir tikėjimams, siūlė suvienodinti mokymo programas, kuo daugiau dėmesio skiriant ekologiniam ugdymui ir bendražmogiškų vertybių skiepijimui. Kitų dalyvių pristatytuose projektuose atsispindėjo tvarumo ekonomika, susijusi su draugiškų aplinkai produktų kūrimu, dėmesys mažiau išsivysčiusioms šalims ir geresniu kaimyninių šalių pažinimu.

Keturios viešnagės dienos prabėgo labai greitai. Kiekvienas dalyvis grįžo su gražiu naujų žinių, patirčių ir idėjų bagažu bei kupinomis rieškučiomis prancūziško vaišingumo ir širdingumo. Visada daug lengviau atsisveikinti, kai žinai, kad tariame ne „sudie“, o „iki pasimatymo“, šį kartą gal net Lietuvoje, mat mūsų naujieji draugai ir partneriai puoselėja viltį kitais mokslo metais apsilankyti pas mus.

Anglų kalbos mokytoja Rovena Kvaraciejūtė

cof