Hinamatsuri – mergaičių šventė

Jau šeštus metus „Atgimimo“ mokyklos japonų kalbos ir kultūros klubas „Sakuros žiedas Druskininkuose“  pavasarį pradeda Hinamatsuri (lt. „Mergaičių diena arba „Lėlių diena“), kuri Japonijoje kasmet švenčiama trečiojo mėnulio trečią dieną (kovo 3 d). Ši lėlių tradicija atėjo iš Edo periodo (1603–1867), kai japonai tikėjo, jog lėlės sugeria visas blogybes. Atlikus tam tikrą apsivalymo ritualą tos lėlės buvo paleidžiamos į vandenį, kad ten ir išsineštų tai, kas negera. Vėliau ši tradicija išsikristalizavo į šią mergaičių šventę. Tądien tėvai sveikina savo dukras ir prašo joms laimės bei gerovės, kad jos augtų sveikos ir gražios. Šventės metu susirenka visa šeima, draugai. Visi vaišinasi arbata ir tradiciniais saldumynais.

Šios šventės proga visuose namuose, kuriuose auga mergaitės, pastatomi taip vadinami lėlių laiptai: septynios pakopos apdengiamos raudona medžiaga ir ant jų sustatomos specialios, būtent šiai šventei skirtos lėlės. Šie lėlių laiptai simbolizuoja Heiano laikotarpio (794-1185) imperatoriškojo dvaro hierarchiją. Ant pačio viršutinio laiptelio puikuojasi imperatorius ir imperatorienė, aprengti ištaigingais šventiniais dvylikos sluoksnių kimono, ant antrojo – trys rūmų damos, ant trečiojo – penki rūmų muzikantai. Ant ketvirtojo – imperatoriškojo dvaro ramybę saugo du samurajai. Vienas iš jų, jaunas, simbolizuoja jėgą, o kitas, senas – išmintį. Ant penktojo laiptelio statomi trys rūmų patarnautojai, kurių veidai skirtingų spalvų bei išraiškų, simbolizuojantys tris svarbiausias emocijas – pyktį, liūdesį ir džiaugsmą. Dar dvi paskutinės pakopos puošiamos įvairiausiais to meto baldais bei transporto priemonėmis – karieta ir palankinu (nešama karieta).

Džiaugiamės, kad ponios iš Japonijos Mitsuko Watanabe dėka mūsų klubas turi šią unikalią lėlių kolekciją, beje, skaičiuojančia jau penktą dešimtį. Kviečiame visus mokyklos bendruomenės narius ir svečius nepraleisti progos visą kovo mėnesį mokyklos bibliotekoje apsilankyti parodoje ir iš arti pamatyti imperatoriškąją svitą.

Parengta pagal:  http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2012-03-03-hinamatsuri-mergaiciu-diena-japonijoje/78096

Japonų kalbos ir kultūros klubo vadovė Rovena Kvaraciejūtė