Kelionė į Aukštaitiją

,,Atgimimo“ mokyklos mokytojai rudenį tradiciškai keliauja po Lietuvą, aplanko kolegas. Spalio 26-27d. lankėmės Aukštaitijoje.

Rokiškio Juozo Tūbelio progimnazijoje sudomino informacinių technologijų taikymas pamokose. Mokytojai dalyvauja projekte ,,Skaitmeninių pokyčių mokykla“. Visose klasėse pritaikomas programavimas, stengiamasi ugdyti mąstančius, gebančius spręsti įvairias problemas ateities piliečius. Mokiniai turi elektroninį mokinio pažymėjimą, dalyvauja projekte ,,Namo be kuprinių“, t.y. 5-8 klasių mokiniams sudarytos sąlygos išsiaiškinti nesuprastą temą, atlikti namų darbus konsultuojant dalykininkui.

Lankėmės Šv. apaštalo evengelisto Mato bažnyčioje. Gidė Onutė iš Dzūkijos pasakojo apie fundatorių grafą Reinholdą Tyzenhauzą, architektą Georgą Vernerį, vargonininką Rudolfą Lymaną. Akis traukė vitražai, centrinis altorius iš Paryžiaus, ąžuolinė sakykla ir kiti drožiniai iš Belgijos. Onutė lydėjo ir į Rokiškio dvarą. Jautriai pasakojo apie liaudies meistro Liongino Šepkos gyvenimą ir drožinius. Pats dvaras, manoma, statytas architekto Lauryno Stuokos- Gucevičiaus. Šiame klasicizmo stiliaus dvare daugiau nei šimtas tūkstančių autentiškų eksponatų. Dirbę, patarnavę radviliškiečiai pasidalijo prisiminimais, todėl gidės Onutės pasakojimai buvo dar įtaigesni. Mus, moteris, žavėjo viskas, ypač grafienės drabužiai. Dvare vaišinomės holdingo bendrovės ,,Rokiškio sūris“ gaminiais.

Grožėjomės tvarkingu Ignalinos miestu, Aukštaitijos nacionaliniu parku. Lankėmės medinėje Palūšės Šv. Juozapo bažnyčioje, kurioje vargoninkavo Kipro ir Miko Petrauskų tėvas Jonas Petrauskas. Užrašas ant bažnyčios durų ,,Įženk geras, išeik geresnis“ skatina taip ir gyventi. Matėme Ginučių vandens malūną. Jame išlikusi šešioliktojo amžiaus autentiška įranga, veikia malūninkystės muziejus. Senovės bitininkystės muziejuje eksponuojami įvairiausi aviliai: kelminiai, gulstieji, statieji, figūriniai, dovanoti Prezidentų V. Adamkaus ir D. Grybauskaitės. Nacionaliniame parke sutvarkyti piliakalniai. Nuo Ladakalnio piliakalnio matomi net šeši ežerai. Yra paprotys į šį 176 m. aukščio kalną nešti akmenį ir palikti viršukalnėje prie augančio ąžuolo, kad išsipildytų sumanytas noras. Nuo Ginučių piliakalnio taip pat atsiveria nuostabus Ignalinos rajono apylinkių vaizdas. Bet tik drąsiausiosios žiūrėjo į tolį nuo Šiliniškių apžvalgos bokšto ( 60 m.).

Linksma ir smagu Cijonuose ,,Paukščių kaime“. Sodybos šeimininkai organizuoja vaikams ir suaugusiems įvairias edukacines programas. Paukščių, gyvūnų įvairovė traukia pabūti ilgėliau, o ir šeimininkai mielai vaišina ką tik iškepta kiaušiniene.

Molėtuose Alantos dvaras restauruojamas, bet jame veikia Vaidoto Žuko meno galerija, galima pasivaikščioti po italų stiliaus dvaro rūmų menes ir įsivaizduoti, kaip jos buvo išpuoštos vis skirtingais stiliais. 19 a. vidurio  dvaro šeimininkas lenkas  Pac- Pomarnackis mėgo puošti savo namus, deja, buvo negailestingas  valstiečiams.

Taigi po kelionės po Aukštaitiją daug įspūdžių, informacijos, jau svajojame apie kitas išvykas.

                                           Rima Pakalienė, ,,Atgimimo“ mokyklos lietuvių kalbos mokytoja