Kelionė po Suvalkiją

,,Atgimimo“ mokykloje nenutrūksta kelionės po Lietuvą. Spalio 28-29 d. mokytojai keliavo po Suvalkijos etnografinį regioną.

Marijampolėje lankėmės Rygiškių Jono gimnazijoje, domėjomės jos praeitimi ir šiandiena. Gimnazija įkurta kaip nutautinimo įrankis (buvo skirta tik viena savaitinė lietuvių kalbos pamoka), o tapo šaltiniu Lietuvos nacionalinio išsivadavimo judėjimo laikotarpiu. Ji išugdė tiek daug garbingų žmonių, kad be jų veiklos neįsivaizduojama dabartinė Lietuva bei jos kultūra. Gimnazijoje veikia ir Vinco Mykolaičio-Putino memorialinis muziejus. Jame sukaupta virš tūkstančio vertingų eksponatų. Ekspozicijoje galima pamatyti rašytojo asmeninius daiktus, rankraščius, poeto motinos kraitinę skrynią, daug vertingų fotografijų, knygų.

Su gide pasivaikščiojome po Marijampolę. Matėme J.Basanavičiaus aikštę ir paminklą ,,Tautai ir Kalbai“, paminklinį suolelį V.Urmanavičiūtei-Urmanai ir paminklinį akmenį V. Kernagio dainai ,,Kaip sirpsta vyšnios Suvalkijoj…“. Vaikščiojome po Poezijos parką, P. Butlerienės kiemelį su žaidžiančiomis katėmis. Ramybę suradome Šv. arkangelo Mykolo mažojoje bazilikoje, kurioje ilsisi palaimintojo arkivyskupo Jurgio Matulaičio palaikai.

Apžiūrėjome ir kelis dvarus. Baroko ir klasicizmo bruožai ryškūs Paežerių dvare. Įdomiausia tai, kad jame daug autentikos. Išsaugoti  parketo, krosnių, sienų puošybos fragmentai, ypatingos langinės. Jame eksponuojamas ir Vinco Kudirkos smuikas. Gelgaudiškio dvaras – tai vienaukštis  neoklasicistinio stiliaus pastatas su kolonomis, dailiomis baliustromis. Rūmus supa 5,3 ha senas parkas. Zyplių dvarą Šakių rajone sudaro 11 išlikusių pastatų. Buvo skaudu klausyti gidės pasakojimo apie dvaro niokojimą: tai išgriovė, tai išsinešė, kas parketo gabalą sudegino. Autentiškų interjero detalių Zypliuose išlikę labai mažai: originalios raudonai baltos grindų plytelės, laiptai, keletas durų, o iš baldų – sieninė kampinė indauja. Zyplių dvarą supantis parkas su balzaminių tuopų ir skroblų alėjomis yra vienas didžiausių parkų Lietuvoje – užima 21 ha teritoriją. Zyplių dvaro restorane „Kuchmistrai“ edukacinė programa praturtino žinias apie zanavykus: jų gyvenimo būdą, tautinius drabužius, valgius. O apie suvalkiečio gyvenimą pasakojo Aurelija Rutkienė autentiškoje etnografinėje sodyboje (Jurbarko raj.).

Žavėjomės nuostabiu reginiu nuo piliakalnių – tai Sudargo piliakalnių kompleksas ant Nemuno kranto, prie sienos su Kaliningrado sritimi, pačiame Šakių rajono pakraštyje. Šis paminklas po Kernavės piliakalnių laikomas svarbiausiu istorine, archeologine ir kultūrine prasme. Kelionę baigėme Kudirkos Naumiestyje. Artėjant Vėlinėms aplankėme tautinio atgimimo šauklio Vinco Kudirkos kapą.

Džiaugiamės, kad suvalkiečiai moka gražiai, tvarkingai, praktiškai gyventi.

 

Rima Pakalienė, lietuvių kalbos mokytoja