Meninė konferencija ,,Miestuose ir miesteliuose gyvenusių žydų istorijos“

Renginio data ir tematika pasirinkta neatsitiktinai. Pasak Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti vykdomojo direktoriaus Ronaldo Račinsko, prieš 73 metus pasaulis atvėrė Aušvico konclagerio vartus ir pamatė, kas ten vyko. Tačiau pasaulis daug ko nematė, galbūt ir nenorėjo matyti, tinkamai neįvertino to, kas buvo iki tol. Konferencijos proga liūdna – pagerbiame apie 6 mln. nužudytų žydų atminimą. Lengviausia būtų pasakyti, kad buvo tokios aplinkybės, nacių politika, jėgos, palaikančios žmonių naikinimo idėją. Kita vertus, buvo ir vertybiniai kelrodžiai – žmonės, kurie nepaprastai rizikavo, kai kas padarė tai, į ką sureagavo pasaulis.

Bendruomeniškumo tonas, kurį suteikia minėta Tarptautinė komisija, neišnyko – aštuntą kartą, sausio 26 d. kartu su Ariogalos gimnazija sukvietė Tolerancijos ugdymo centrų, mokyklų bendruomenes dalyvauti ir pristatyti Lietuvoje gyvenusių žydų gyvenimiškas istorijas bei kartu paminėti Tarptautinę holokausto aukų atminimo dieną. Daugelyje miestelių nebėra nė vieno žydų tautybės piliečio, liko tik pastatai ir prisiminimas. Prarasti bendrapiliečiai, kultūrinis, dvasinis, politinis, socialinis, ekonominis potencialas – visos Lietuvos tragedija. Laiko rato neįmanoma atsukti atgal, tačiau Lietuvos valstybės šimtmečio proga galime deramai prisiminti tuos, kurie drauge su lietuviais kūrė valstybę, ir pakelti šiandien trispalvę už litvakus.

Mūsų mokyklos Tolerancijos centrą atstovaujantys mokiniai V. Stankauskas, U. Janeliauskaitė, G. Šematovičiūtė, A. Galčiūtė, S. Tamulionis konferencijoje pristatė meninę kompoziciją ,,Aš iš mažo Lietuvos kaimelio…“. Kompozicijoje pasakojama apie pasaulinės reikšmės skulptorių Ž. Ž. Lipščicą, kuris gimė ir pirmuosius savo 16 metų praleido Druskininkuose.

Sakoma, kad atminimo medis nepasiduoda jokiam kirviui, pjūklui, kiek kirstų ar pjautų, jo nesunaikins…

 

 

Tolerancijos centro veiklų koordinatorė L. Lukošiūnienė