Mes – VDU „Drakonų akademijos“ nariai

Kiekvienas metų laikas Japonijoje lydimas įvairių švenčių. Pavasaris neatsiejamas nuo mergaičių dienos, gėrėjimosi sakurų žydėjimu ir, be abejo, Tango ne Sekku, berniukų šventės, kuri nuo 1948 m. paskelbta valstybine švente – Vaikų diena.

„Atgimimo“ mokyklos japonų klubo nariai šią dieną paminėjo ypač linksmai, nes šventėme ją kartu su  VDU japonų klubu „Hashi“. Džiaugiamės, kad klubo prezidentė Kotryna Kvietkauskaitė atvyko net su 12 VDU mainų studentų iš Japonijos. Renginio pradžioje mokytojos Valės Šmitienės paruoštos merginos svečius sužavėjo šokiu pagal labai populiarią japonišką dainą „Furusato“ (liet. „Gimtinė“). Vaikų dienos minėjimas Japonijoje turi gilias tradicijas, todėl studentai pirmiausia trumpai pristatė šios dienos istoriją ir tradicijas.

Tango no Sekku šventė gyvuoja jau daugiau nei tūkstantį metų. Šventiniu laikotarpiu lauke iškabinami spalvoti popieriniai ar medžiaginiai karpiai – Koinobori (koi- karpis, noboru – kopti, lipti). Tradiciškai iškabinami 4 karpiai – didžiausias (juodos spalvos – tėtis, mažesnis (raudonos spalvos) – mama ir du mažiausieji – vaikai. Japonų manymu, karpis – pati energingiausia ir atkakliausia žuvis, nebijanti plaukti prieš srovę, ryžtingai įveikianti visas kliūtis. Tai drąsos, sugebėjimo pasiekti labai didelius tikslus ženklas. Džiaugiamės, kad mūsų nuolatinės geradarės ponios Watanabės iš Japonijos dėka mes savo mokykloje taip pat turime Koinobori. Dauguma japoniškų švenčių lydimos specialių patiekalų. Ne išimtis ir ši – jos metu gaminamas Kashiwa Mochi, saldumynas iš ryžių ir pupelių, įvyniojamas į ąžuolo lapą. Jo forma panaši į šalmą, todėl buvo tikima, kad toks saldumynas padeda samurajams laimėti kovas. Ąžuolas, kaip tvirčiausias medis, simbolizuoja stiprybę.

Pirmąją dalį baigė septintokė Gustė Šematovičiūtė, pagrojusi kanklėmis. Šis instrumentas buvo pasirinktas neatsitiktinai, mat jis labai primena tradicinį japonišką instrumentą koto.

Antroje dalyje svečiai japonų klubo nariams surengė kūrybines dirbtuvėles. Penkiose stotelėse studentai siūlė išbandyti įvairias įdomias veiklas – lankstyti origami, rašyti kaligrafiją, žaisti žaidimą „Karta“, kurio metu teko prisiminti japoniškus rašmenis bei patikrinti savo taiklumą keliuose tradiciniuose žaidimuose.

Šventės kulminacija buvo VDU Azijos centro vyriausios koordinatorės Simonos Kumpės atvežta žinia ir oficialus pažymėjimas, kad mūsų mokyklos japonų klubas priimamas į universiteto „Drakonų akademiją“. Tai formalaus ir neformalaus švietimo įstaigas vienijantis tinklas, kurio tikslas yra žinių apie Rytų Azijos kalbas bei kultūras pateikimas ir sklaida. „Drakonų akademija“ jungia mokyklas, kurios domisi Rytų Azijos šalių (Japonijos, Kinijos, Korėjos) kultūromis ir norėtų gauti daugiau žinių apie jas ar mokytis jų kalbų. Jau ne vienerius metus bendradarbiaujame su universitetu, todėl šis naujas žingsnis bus dar viena paskata naujoms veikloms ir idėjoms.

 

Japonų kalbos ir kultūros vadovė Rovena Kvaraciejūtė