Sugiharos savaitė Kaune

Rugsėjo 8d. dalis japonų kalbos ir kultūros klubo narių lankėsi pirmą kartą Lietuvoje surengtos Sugiharos savaitės renginiuose Kaune. Sugiharos savaitė – renginių ciklas, skirtas įamžinti japonų diplomato Čiunės Sugiharos atminimą.

Ekskursiją pradėjome J.Dobkevičiaus progimnazijoje. Šios mokyklos mokiniai pristatė savo kurtus ir iliustruotus haiku (japoniškos poezijos rūšis) ir aitvarus, kuriuos jie dekoravo kartu su  savo bendraamžiais iš Japonijos.

Išvyką tęsėme Sugiharos namuose – muziejuje, kur mus šiltai pasitiko ir pravedė labai įdomią istorijos pamoką VDU darbuotojas Arvydas Kumpis. Dauguma japonų pirmiausia apie mūsų šalį sužino būtent dėka Čiunės Sugiharos. Ši istorinė asmenybė 1939-1940 m. gyveno Kaune ir kartu su olandų konsulu Jan Zvartendijk čia išdavė „Vizas gyvenimui“, išgelbėjusias ne mažiau kaip 6000 žydų gyvybių. Jo nuveiktas darbas prilyginamas pasaulinės reikšmės žygdarbiui. Beje, jauniausias diplomato sūnus Nobuki Sugihara taip pat buvo atvykęs į savaitės renginius.

Susipažinę su šia kilniaširde asmenybe vykome į VDU, kur šurmuliavo kūrybinės dirbtuvėlės. Čia kiekvienas galėjo susirasti sau įdomią veiklą – piešti, žaisti, kurti, ragauti ar tiesiog stebėti. Visus ypač traukė senoviškų japoniškų žaislų pristatymas ir galimybė juos pasidaryti bei pažaisti. Mėgstančios piešti mergaitės išbandė iliustratorių darbą. Jos kūrė dekoracijas japoniškam stalo teatrui. Įdomu buvo stebėti tiesiog mūsų akyse kuriamą ikebaną (japoniškas puokščių aranžavimo menas). Smagu buvo pasijusti tikromis japonėmis vilkint kimono. Norintys pajusti samurajišką dvasią, galėjo pasigaminti kario šalmą. Buvo ir kuo gomurį pamaloninti – ragavome japoniškos žaliosios arbatos ir ypatingų mugės metu gaminamų saldumynų – dango. Renginio pabaigoje visus į aikštę išviliojo Daigen-Gumi japoniškų wadaiko būgnų grupė iš Japonijos. Per kraštus besiveržianti energija, trankus ritmas ir preciziškai suderinti atlikėjų judesiai nepaliko abejingų.

Džiugu, kai išvykoje pavyksta suderinti pramogas su atradimo džiaugsmu. Šįkart grįžome ne tik labai smagiai praleidę laiką plėsdami japoniškos kultūros pažinimo akiratį, bet ir prisimindami Čiunę Sugiharą, suvokę, ką reiškia kilnios širdies pasirinkimas.

Japonų kalbos ir kultūros klubo vadovė Rovena Kvaraciejūtė