Susitikimas su ,,Misija Sibiras 18“ dalyviais

 

Lapkričio 14d. mokyklos aktų salėje rinkosi 5 – 10 kl. mokiniai. Čia vyko netradicinė istorijos pamoka – susitikimas su ,,Misija Sibiras 18“ dalyviais. Labai malonu, kad į susitikimą atvyko  vienas iš misijos vadovų Arnoldas Fokas, 2011 metų mūsų mokyklos abiturientė Viltė Ambrazaitytė bei buvęs ,,Ryto“ gimnazijos auklėtinis Domas Miciulevičius.

Mokyklos direktorė D. Časienė pakvietė mokinius aktyviai dalyvauti  netradicinėje pamokoje, išgirsti įspūdžius žmonių, turėjusių galimybę aplankyti ir sutvarkyti dalelę mūsų tautiečių – politinių kalinių- kapų.

Šiemet ,,Misija Sibiras 18“ vyko į Kazachstano Respubliką. 24 jaunų žmonių komanda tvarkė kapines Karagandos, Balchašo, Džezkargano apylinkėse. Šiose apylinkėse buvo lageriai, kuriuose kalėjo tūkstančiai lietuvių politinių kalinių.

Sunkiausia šios misijos užduotis – atrasti lietuvių kapus, nes jie prastos būklės,o vardai ir pavardės užrašytos kirilica. Misijos dalyviams pavyko inventorizuoti ir sutvarkyti beveik 200 lietuvių kapų, atnaujinti 4 memorialus, pagaminti ir iškelti 6 kryžius. Vieną iš kryžių pagamino Karagandos lietuvių bendruomenė. Dar vienas svarbus ekspedicijos tikslas buvo atrasti Kazachstane tebegyvenančių lietuvių – gyvų istorijos liudytojų. Dalyviams pavyko surasti keletą politinių kalinių anūkų bei proanūkių. Labai įdomu buvo susitikti su Vladu Račkaičiu, kuris save vadina vieninteliu lietuviu Džezkazgane. Jis Lietuvoje buvo tik vieną kartą, bet puikiai kalba lietuviškai.

Mokiniai buvo labai aktyvūs ir puikiai atsakinėjo į svečių užduodamus  klausimus. Visus sudomino Domo užduotas klausimas: Kam ,, Misijos Sibiras “ dalyviui reikalinga raudono audeklo skiautė?“ Atsakymų buvo įvairių, bet nei vienas atsakovas nebuvo teisus. ,,Misija Sibiras 18“ vadovas Arnoldas paaiškino, kad pamačius gyvatę reikia prieš ją mesti raudoną audeklą ant žemės ir ši savo nuodus suleis į jį. Mokiniai domėjosi , kokiomis savybėmis turi pasižymėti pretendentas į šią misiją. Viltė patikino, kad nereikia būti labai treniruotam, nebūtina mokėti rusų kalbą ar turėti giminaičių tremtinių. Būtina sąlyga – ,,degančios“ norinčio vykti akys…

Pasibaigus pamokos laikui klausimai  vis dar buvo užduodami , tai rodo, kad ši tema yra įdomi mokiniams. Tai buvo puiki patriotiškumo ir vis dar gyvos istorijos pamoka.

 

 

                                           Istorijos mokytoja metodininkė Lijana Lukošiūnienė