Viešnagė Baltarusijoje

Druskininkų „Atgimimo“ mokyklos ir Gardino akademiko E.F Karskio gimnazijos Nr.1 draugystė tęsiasi jau daug metų. Mūsų mokyklas skiria nedidelis atstumas, tad abiejų šalių mokiniai bei mokytojai  noriai bendrauja ir bendradarbiauja.

Šįkart susitikimas įvyko gegužės 17-18 dienomis. 10-ties  „Atgimimo“ mokyklos 6-8 klasių mokinių grupė kartu su mokytoja Vilija Šimkonyte ir direktorės pavaduotoja ugdymui Irena Lukošiene lankėsi Gardino gimnazijoje Nr.1. Dvi dienas  mokiniai ir mokytojai dalyvavo bendrose projekto „Mus jungia Nemunas“ veiklose.

Vienas iš šio projektinio vizito tikslų – susipažinti su miestu ir šalimi, kurioje vieši, todėl jau pirmąją dieną turėjome galimybę aplankyti  įdomias, dar nematytas istorines Baltarusijos vietas. Pirmasis sustojimas – Sinkovičių Šv. Mykolo Arkangelo cerkvė-tvirtovė – unikalus stačiatikių sakralinės architektūros paminklas, vienas vertingiausių sakralinės gotikos paminklų LDK. Vėliau vykome į Slonimą – istorinį miestelį Gardino apskrityje, kurio seniūnai buvo žymių LDK giminių atstovai: Chreptavičiai, Oginskiai ir Sapiegos. Slonime apsilankėme liaudies meistrų Saleiko šeimos namuose-muziejuje ir susipažinome su jų kūryba. Saleiko – ne tik menininkai, iš medžio ir keramikos kuriantys įstabaus grožio meno kūrinius, bet ir poezijos bei muzikos kūrėjai. Pasigrožėję meno darbais ir pasiklausę mini koncerto, toliau kelionę tęsėme link XVII amžiuje pastatyto Žirovičių vyrų stačiatikių vienuolyno. Norint patekti į vienuolyną, teko apsijuosti ilgais sijonais bei galvą apgobti skarelėmis. Ekskursiją po vienuolyną vedė pats seminaristas. Šis objektas – vienas reikšmingiausių Baltarusijos dvasinių centrų, kuriame jau ne vieną šimtmetį saugoma stebuklinga Dievo Motinos ikona, kuri yra pati mažiausia – sulig vaiko delnu (43 х 56 mm), sukurta iš šviesiai pilko jaspio.  Vienuolynas XVII a. buvo laikomas didžiausiu visoje Lietuvos ir Baltarusijos teritorijoje. Aplankę Žirovičius, pilni įspūdžių vakare grįžome į Gardiną, kur mokiniai svečiavosi projekto partnerių mokinių šeimose.

Antroji diena buvo skirta projektinės veiklos pristatymui ir pažinčiai su Gardino gimnazija. Gimnazijos 11-tos klasės mokinės, buvusios projekto „Mus jungia Nemunas“ dalyvės,  pristatė pamoką „Ekošviesos“, demonstravo interaktyvius mini-filmus apie ekologines problemas, verčiančias susimąstyti, organizavo mini-viktorinas, į kurias įtraukė ir mūsų mokinius. Gimnazijos aštuntokai demonstravo pateiktis ir pristatė pranešimą „Tradiciniai baltarusių liaudies amatai“. Visi kartu pasidžiaugėme, jog abiejų tautų liaudies menas turi labai daug panašumų – tai ir audimas, ir kalvystė, ir pynimas iš šiaudų bei drožyba. Mokiniai dar ilgai nesiskirstė, noriai sėdo prie klasėje stovinčio pianino ir grojo širdžiai mielas melodijas, taip išreikšdami draugystę ir bendravimą.

Kiekviena tokia projektinė kelionė – tai unikali galimybė, skatinanti mokytis iš kolegų, dalintis patirtimi, palyginti kultūrų skirtumus, tarpvalstybinių vizitų metu susirasti draugų bei patobulinti kalbos įgūdžius.

Vilija Šimkonytė,

rusų k. mokytoja