Nesterovo ir “Atgimimo”mokyklų mokinių susitikime – K.Donelaitis ir L.Rėza

Nesterovo ir “Atgimimo”mokyklų mokinių susitikime –  K.Donelaitis ir L.Rėza

Prieš metus, spalio 23d., mūsų mokyklos mokytojų grupė lankėsi Kaliningrado srityje, Nesterovo (Stalupėnų) vidurinėje mokykloje. Tuomet prasidėjo mūsų bendra veikla – projektas “Karaliaučius – lietuvių kultūros lopšys”. Abiejų mokyklų vadovai D.Časienė ir N.Gurjev  bei  mokytojos T. Rodenko ir N.Zdančiuvienė, J.Šalengienė bei jų vadovaujami  mokiniai susirašinėjo, bendravo virtualioje erdvėje. Mokiniai rinko medžiagą apie K.Donelaitį, domėjosi vieni kitų kultūra, jos paveldu.

Penktadienį, spalio 14d., Nesterovo vidurinės mokyklos 24  lietuvių kalbos fakultatyvo mokiniai su vadove bei dar 10 įvairių dalykų mokytojų  atvyko į “Atgimimo” mokyklą pagal Švietimo ir mokslo ministerijos finansuojamą projektą “Mažosios Lietuvos kultūros paveldas”. Po trumpos ekskursijos  mokykloje  svečiai apsilankė muziejuje “Girios aidas”.  Džiaugėmės, galėdami savo naujuosius draugus pakviesti į tą dieną mokykloje vykusį partizanų dainų festivalio koncertą “Laisvės keliu”. Svečiai    klausėsi  partizaninio laikotarpio  dainų, pamatė  ir išgirdo  pačią Veroniką Pavilionienę –turėjo galimybę  betarpiškai pajusti mūsų skaudžios istorinės ir kultūrinės patirties dvelksmą.

Susipažinę su mokykla, svečiai nekantravo pamatyti mūsų kurortą, kurio grožį jiems atrasti padėjo   mokytoja Janina Jonušauskaitė. Po kelionės projekto dalyviai atsikvėpė  Vandens pramogų parke bei grožėjosi vakariniais Druskininkais.

Spalio 15d., šeštadienį, mokyklos aktų salėje susitiko Nesterovo ir “Atgimimo” mokyklų mokiniai ir mokytojai. Mokyklos direktorė Danutė Časienė papasakojo apie “Atgimimo” mokyklos veiklą, kasdienybę ir šventes, vykdomus projektus, savo pristatymą gausiai iliustruodama skaidruolėmis. Nesterovo vidurinės mokyklos direktorius Nikita Gurjev   džiaugėsi,  kad projektas tarp mūsų mokyklų sėkmingai vyksta, ir išreiškė viltį, kad mokiniai vis  daugiau bendraus ir turtins savo kultūrinę bei socialinę patirtį. Direktorius  pakvietė “Atgimimo” mokyklos mokytojus ir mokinius artimiausiu laiku apsilankyti Nesterove.

Nesterovo mokyklos istorijos ir lietuvių kalbos mokytoja Tatjana Rodenko papasakojo apie intensyvią  lietuvių kalbos fakultatyvo veiklą. Jį  lankančių mokinių tikslas – pažinti Lietuvą, jos kultūrą, išmokti lietuvių kalbą, bendrauti ir bendradarbiauti. Užsiėmimų metu mokiniai klauso įrašų lietuvių kalba, susipažįsta su Lietuvos kultūra bei literatūra, ragauja nacionalinių valgių, švenčia kalnedorines šventes. Mokiniai dalyvavo ekslibriso, Nepriklausomybės dienos piešinių konkurse Nesterovo K.Donelaičio bibliotekoje. Lietuvių kalbos olimpiadoje jie nuolat užima pirmąsias vietas. Jaunieji lietuvių kalbos ir kultūros entuziastai mėgsta keliauti. Jie aplankė Kauną, Vilnių, Marijampolę. Fakultatyvo nariai lankėsi prie Vištyčio ežero, buvo atvykę  į Druskininkus, Marijampolę, Suvalkiją, Vištyčio regioninį parką.  Taip pat dalyvavo Tolminkiemyje vykusiame Lietuvos muzikos festivalyje “Svečiuose pas Donelaitį”, etnokultūrinėje stovykloje “Palikimas” Zelenogorske- čia jie sukūrė    filmą     apie Liudviko Rėzos, lietuvių liaudies dainų rinkėjo ir leidėjo, K.Donelaičio “Metų”  rankraščio išsaugotojo, gyvenimą. Ruošdamiesi šiam susitikimui Nesterovo mokyklos mokiniai savo darbus taip pat  skyrė Liudviko Rėzos 240 metų sukakčiai. Jie pristatė savo parengtas skaidres, skirtas šiai sukakčiai.   Mokiniai Aleksandras ir Anastasija papasakojo apie    ypatingą Nesterovo mokinių kūrinį- filmą “Liudvikas Rėza”. Jo  pirmoje dalyje įamžinti pirštais smėlyje piešiami svarbiausi L.Rėzos gyvenimo etapai. Antrąją filmo dalį mokytoja T.Rodenko pristatė kaip novatorišką.  Lietuviškos sutartinės garsų fone akmenukų, šakelių ir lapų koliažai smėlyje ir vandenyje, vėjo siausmas, šokis, judesys tarsi iliustruoja  filmo teiginį “Pagrindinis mito principas – istorijos virsmas gamta”. Filme susilieja ugnis, medis, žemė, metalas …

T.Rodenko pristatė mažiausią mokinį – savo sūnų Aleksandrą, kuris perskaitė Vytės Nemunėlio eilėraštį “Trys pieštukai”. Nesterovo vidurinės mokyklos mokinė Viktorija Belkevičiūtė raiškiai perskaitė J.Degutytės eilėraštį “Kalba”.   Po filmo peržiūros “Atgimimo” ir Nesterovo mokyklų mokiniai suvienijo jėgas protų mūšyje “Donelaitis mūsų širdyse”. Susibūrę į šešias mišrias komandas mokiniai dalinosi tarpusavyje žiniomis ir kultūrine patirtimi, kartu ieškodami atsakymų į klausimus apie K.Donelaičio gyvenamąjį laikotarpį, kūrybą, atminimo įamžinimą. Sėkmingai atradusios kelią klausimų labirinte komandos buvo apdovanotos saldžiuoju prizu bei knygomis.

Susitikimui baigiantis, “Atgimimo” mokyklos direktorė D.Časienė išreiškė viltį, kad mūsų mokyklos mokiniai greitai aplankys savo draugus Nesterove.

Druskininkų “Atgimimo” mokyklos   lietuvių  kalbos mokytoja Jūratė Šalengienė

img_0373-1-1 20161015_104100 20161015_103947dsc_0004dsc_0021dsc_0123dsc_0271dsc_0406img_0370img_0828p_20161015_122620p_20161015_150730