„Susitikime” (angl.k.„Let’s meet together“)

Janina Jonušauskaitė, anglų kalbos vyr.mokytoja, projekto koordinatorė Lietuvoje
Irena Urbonienė, lietuvių kalbos vyr.mokytoja, projekto narė;
Spalio pabaigoje Druskininkų „Atgimimo“ mokykloje buvo organizuotas „Erasmus +“ programos, kurią Lietuvoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas,  lėšomis finansuoto daugiašalio tarptautinio projekto „Let‘s meet together“ (liet. „Susitikime“) dalyvių susitikimas.
Trejus metus trunkantis projektas įpusėjo. Kiekvieną mėnesį dalyviai atlieka įvairias numatytas ir suplanuotas veiklas, organizuoja interaktyvų bendravimą „Skype“ konferencijos metu bei laukia naujų susitikimų.  Šių metų spalio pabaigoje mokiniai bei juos lydintys mokytojai iš Lenkijos, Norvegijos, Vengrijos, Turkijos ir Ispanijos atvyko į Lietuvą. Kaip ir kitose šalyse, taip ir čia buvo pristatytos namuose atliktos užduotys, visi  supažinome su nacionaliniu kulinariniu paveldu.
Pirmą dieną projekto dalyviai apžiūrėjo „Atgimimo“ mokyklos erdves ir žavėjosi jų estetiniu vaizdu. Vėliau oficialiame dalyvių susitikime direktorė D. Časienė pristatė mokyklą, joje organizuojamą veiklą ir bendruomenės gyvenimą. Susitikimą paįvairino akordeonu grojantis T. Mikučionis, muzikos mokytojos D. Urniežienės vadovaujamo  „Do Re Mi“ choro dainos ir choreografijos mokytojos V. Šmitienės jaunių tautinių šokių kolektyvo pasirodymai. Po kūrybinės susitikimo dalies šešių šalių dalyviai prisistatė atlikdami susipažinimo „žaidimą“, o vėliau išvyko į apžvalginę-pažintinę ekskursiją Druskininkuose, kurios metu turėjo surasti piešiniuose pateiktus objektus. Suradę nurodytą vietą turėjo įsiamžinti. Tuo metu kiekvienos šalies vadovai ne tik susipažino su mūsų kurorto istorija, bet ir dalyvavo edukacinėje cepelinų gaminimo pamokoje.
Antros dienos ryte mokyklos skaitykloje vyravo darbinė atmosfera. Kiekvienos šalies atstovai ruošėsi „namų darbų“ atsiskaitymams, o mokytojai aptarė tolesnes projekto veiklas, iškėlė kiekvieno mėnesio tikslus bei išsirinko atsakingus asmenis.
Namų darbų pristatymai prasidėjo nuo piešiniuose pavaizduotų objektų atradimo. Buvo įdomu ir linksma matyti skirtingus požiūrius į pateiktą užduotį. Vieni atrado brolių Arčikauskų skulptūrą „Varnas“, o kiti įamžino tikrą varną. Vieni atrado vandens parko nusileidimo kalnelius, o kiti – vaikišką čiuožyklą. Antroji pristatymų užduotis – „Muzika mano gyvenime“. Šių pristatymu metu sužinojome apie praeityje bei dabar populiarius kiekvienos šalies muzikantus, jų kūrybą. Lietuvių grupės pristatymo metu gėrėjomės klausydami V.Kudelytės dainuojamos dainos. Paskutinė „namų darbų“ tema, kurią pristatė kiekvienos šalies atstovai – „Nacionalinis patiekalas“. Vaikai pristatė  populiarius tradicinius savo šalių patiekalus pusryčiams, pietums ir vakarienei. Egzotiškiausiai atrodė Turkijos atstovų, o vengrų patiekalų pavadinimus buvo sunkiausia perskaityti. Antroje dienos pusėje visi projekto nariai dalyvavo Druskos studijos organizuotoje edukacinėje „Sūrioje“ pamokoje. Kūrėme skulptūras iš druskos, o patys drąsiausi, kurie nebijojo aukščio, namo palėpėje užrašė patarles, susijusias su druska. Dėkojame Česnulevičiams, nes šiltas sutikimas, įgytos žinios bei prisiminimai neišblės ilgai.
Trečioji diena taip pat buvo įsimintina. Visi projekto dalyviai gamino tris nacionalinius lietuviškus patiekalus pagal pateiktus receptus. Technologijų mokytojos V.Jasienės vadovaujami mokiniai virė dzūkišką grybų sriubą, kepė vištienos kojeles su  bulvėmis, ruošė gaivias salotas bei mėlynių pyragą. Pietų stalą papuošė ir mokytojų gamintas „Tinginys“ su lietuviška gira. Po sočių pietų jaunieji lietuviškos virtuvės ,,kulinarai“ stebėjo kūno kultūros pamoką „Snow arenoje“. Sporto veiklą pratęsė kūno kultūros mokytojų J.Jezepčiko ir P.Žarnausko surengtas „Mini golfo“ turnyras. Gausus dalyvių būrys susiskirstė į šešias grupes. Kiekvienos šalies mokiniai kartu su juos globojančiais lietuvaičiais atstovavo atskirai komandai, o jungtinė mokytojų ir tėvų grupė sudarė bendrą komandą. Varžybų metu vyravo puiki nuotaika ir sportinis azartas. Net nepastebėjome, kad prabėgo dar viena diena. Užsieniečiai išmoko gaminti lietuviškus patiekalus, išbandė jėgas žaisdami golfą, buvo sužavėti kūno kultūros pamoka „Snow arenoje“. Vakarėjant laimingi ir sportiškai nusiteikę žygiavome į namus.
Ketvirtą projekto įgyvendinimo dieną svečiai noriai stebėjo mūsų mokyklos mokytojų vedamas pamokas bei dalijosi gerąja patirtimi. ,,Atgimimo” mokyklos mokiniai susidomėję klausėsi pasakojimų ir noriai uždavinėjo  klausimus svečiams. Bendravimas lavino anglų kalbos įgūdžius ir padėjo jauniesiems projekto dalyviams įveikti baimę kalbant užsienio kalba. Įdienojus svečiai lankėsi Druskininkų savivaldybėje. Tą žvarbią rudens dieną mus svetingai sutiko vicemeras L.Urmanavičius, Švietimo skyriaus vedėjas J.Samuchovas bei Dokumentų ir Informacijos skyriaus vedėja D.Ciūnienė. Vicemeras L. Urmanavičius pristatė Druskininkų miesto viziją, bendrą informaciją apie kurortą, turizmo infrastruktūros vystymo galimybes, įgyvendintus bei įgyvendinamus projektus, o po išsamaus pristatymo noriai atsakinėjo į  svečių užduodamus klausimus.
Vėliau projekto dalyviai lankėsi  „Grūto“ sovietinių skulptūrų parke, domėjosi Lietuvos istorija. Svečiai taip pat grožėjosi A.Česnulio drožiniais bei stebėjo edukacinę šakočio gaminimo pamoką ,, Romnesoje”. Diena neprailgo.
Kitą dieną laukė dar vienas kulinarinis iššūkis. Mokiniai dalyvavo edukacinėje saldumynų gaminimo pamokoje, kurios metu ne tik išklausė informaciją apie šokolado savybes, bet  ir bandė sukurti nepakartojamą desertą. Po ,,šokoladinės pamokos” projekto dalyviai žavėjosi  didinga Trakų pilimi.
Pasigrožėję Trakų pilimi, vykome į Vilnių. Aplankėme pasaulietinio ir religinio turizmo objektą, istorijos ir architektūros paminklą Aušros Vartus, Gedimino bokštą ir Katedrą. Apžiūrėję ekspoziciją Valdovų rūmuose dalyvavome edukacinėje pamokoje. Mokėmės viduramžių aukštuomenės ir paprastų žmonių šokio meno. Laikas skriejo labai greitai. Rodos, ką tik susitikome, o jau artinasi laikas išsiskirti. Mokykloje organizuotos atsisveikinimo vakaronės metu buvo įteikiami sertifikatai, patvirtinantys dalyvavimą projektinėje veikloje, išreikštos padėkos visiems, kurie padėjo svečiams mūsų mieste pasijusti tarsi namų aplinkoje, rūpinosi jaunaisiais projekto dalyviais tarsi savo vaikais.  Lietuvaičiai mokiniai buvo elegantiškai papuošę mokyklos salę projekto atributika, o stalai lūžo nuo projekte dalyvavusių vaikų tėvų pagamintų skanumynų. Visi buvome laimingi, tačiau žinojome, kad artėja laikas atsisveikinti.
Svečiai nenorėjo išvykti nei iš Vilniaus, nei iš Druskininkų. Jie buvo nustebinti ir sužavėti žmonių nuoširdumu, rūpestingumu, mūsų miesto švara bei teikiamomis galimybėmis ir nepaprasta šalies istorija. Beveik visi, išskyrus mokytoją iš Norvegijos, anksčiau nebuvo lankęsi Lietuvoje, tad malonu buvo girdėti svečių padėkos žodžius direktorei ir visiems projekto dalyviams už organizuotas veiklas,  įdomiai ir naudingai praleistą laiką.