Poezijos pamoka

Penktadienį, spalio 9 dieną, „Atgimimo“ mokyklos kiemelyje vyko netradicinė literatūros pamoka. Mokyklos bibliotekos vedėja Nijolė Papartienė aštuntos klasės mokinius ir lietuvių kalbos mokytojas pakvietė į susitikimą su poetu, eseistu Donatu Petrošiumi.

Renginį pradėjo lietuvių kalbos mokytoja Vaiva Gintutienė, priminusi, kad festivalis „Poetinis Druskininkų ruduo“, kurio iniciatorius – druskininkietis poetas Kornelijus Platelis, vyksta nuo 1990 m. Mokytoja pristatė svečią – festivalio dalyvį, poetą, eseistą Donatą Petrošių bei jo išleistas poezijos knygas „Iš tvermės D“ (2004), „Aoristas“ (2009), esė knygą „Kaip negalima gyventi“ (2014), apdovanotą Vaižganto premija.

D. Petrošius pakomentavo šio PDR festivalio temą – atvirą klausimą „1354?“. Tai, pasirodo, yra nekintantis poezijos skaitytojų skaičius pasaulyje. Poetas papasakojo apie savo santykį su poezija. Šiuo metu D. Petrošius – VDU doktorantas, rašantis apie poeziją mokslinį darbą. O poezijos skaitymas – individualus nuotykis, pasak poeto, kas perpranta poezijos kalbą, to neapkvailins nei politikai, nei dar kas nors. D. Petrošius pasisakė esąs aršiausias savo kūrybos kritikas: savo eilėraščius taiso po kiekvieno skaitymo. Poetas prisiminė ir savo mokyklinius metus, sužinojome, kad D. Petrošius bėgiodavo pusmaratonius, 1990 m. dalyvavo 53 varžybose. Kad būtum rašytojas, turi viskuo domėtis, teigė svečias, ir išvardijo sritis, kurios jam  įdomios: sportas, automobiliai, vintažinė audiotechnika, filosofija. Išsilavinęs žmogus, pasak poeto, turi būti susipažinęs su žmonijos idėjų raida. O svarbiausia – pamėgti skaityti. Atsakydamas į klausimą „Kaip mokiniai turėtų skaityti?“, D. Petrošius išskyrė du etapus: daug skaityti, o radus, kas patinka, skaityti tai.

Jaukioje, rudens nuspalvintoje mokyklos kiemelio erdvėje čiurlenant fontanėliui, virš galvų čiauškant paukšteliams, mokiniai ir mokytojos klausėsi ne tik įdomių poeto D. Petrošiaus pasakojimų ir prisiminimų, bet ir jo skaitomų eilėraščių.

Už prasmingą mokinių ir poeto susitikimą dėkojame bibliotekos vedėjai Nijolei Papartienei.