Sausio 13-oji- egzaminas, kurį laikė tauta

Kaip ir kasmet ,,Atgimimo“ mokykloje Sausio 13-oji –ypatinga diena. Kiekviename lange degė atminimo žvakutės. Mokiniai ir mokytojai prisiminė tragiškus sausio įvykius. Visi susikaupę tylos minute pagerbė žuvusiųjų už laisvę  atminimą.1991-ųjų sausio 13-oji pažymėta neišdildoma kraujo žyme-žuvo 14 Lietuvos gyventojų, dar keli šimtai buvo sužeisti.

Per 4-ąją pamoką mokiniai ir mokytojai susirinko mokyklos kieme pagerbti Sausio 13-osios aukų atminimo. Pasak poeto Justino Marcinkevičiaus: ,,Jie buvo pirmieji nepriklausomos Lietuvos piliečiai“, tad ir pats minėjimas įgavo pilietiškumo dvasią.  Šią netradicinę pamoką iniciavo mokyklos Tolerancijos centras, vadovaujamas Lijanos Lukošiūnienės.

Mokyklos direktorė Danutė Časienė ,sveikindama su Laisvės diena, kreipėsi į mokinius sakydama :,,Paprašysiu nedaug-pagarbos šiai dienai ir žmonėms. Tai buvo diena, kuri sprendė Lietuvos likimą‘‘. Šiuose talpiuose žodžiuose ir slypi svarbiausia-atsakomybės ugdymas, pagarbos ir meilės Tėvynei puoselėjimas.

Šios istorinės dienos liudytojai – Virginija Žėkaitė ir Jonas Jazepčikas- pasakojo apie tuomečius išgyvenimus, kuomet ore tvyrojo tautos bendrystė ir susitelkimas ,jėga ir vienybė. ,,Jautėmės kaip kumštis“,- kalbėjo mokytojai.

Minėjimo vedėjai Austėja  Katčenkaitė ir Dominykas Lukošiūnas skaitė žuvusiųjų pavardes , minėjo jautrias detales iš jų trumpo ,bet prasmingo gyvenimo. Uždegamos žvakės ,varpelio skambesys, daina ,,Balnokit ,broliai ,žirgus“ suvienijo visus klausančiuosius ,o rimties jausmas neblėso per visą renginį.

Po minėjimo daugiau nei 300 mokinių ir mokytojų dalyvavo bėgime aplink Druskonio ežerą.

Tolerancijos centro   inicijuota netradicinė pilietiškumo pamoka svarbi, nes kalbame apie istorinę atmintį  ir  tikimės, kad tokia diena nebepasikartos…

Sugrįžti į kasdienybę padėjo po renginio dalijama karšta arbata, kuri gal kam priminė ir tą šaltą žiemos dieną, kuomet tauta laikė patriotiškumo egzaminą.

                                                                                                                                                                                      Vaiva Gintutienė