„Atgimimo“ mokykla Europos mokyklų klube
Druskininkų „Atgimimo“ mokykla nuo 2013 metų dalyvauja Europos mokyklų klube, kuris vienija Lietuvos, Prancūzijos, Ispanijos, Portugalijos, Vokietijos, Italijos, Slovėnijos, Olandijos šalių mokyklas ir yra įkurtas 2008 metais. Prancūzijos Normandijos regionas-vieta, kurioje kruopščiai saugomos 1944-ųjų, antrojo pasaulinio karo pabaigos, relikvijos, prižiūrimi žuvusiųjų Prancūzijos išvaduotojų iš nacizmo kapai. Lankėme kuklias žuvusių amerikiečių, anglų, kanadiečių karių kapines. Stabtelėjome ties ilgomis eilėmis surikiuotais antkapiais su žydinčiomis ryškiažiedėmis gėlėmis, lyg saugančiomis jaunų karių, žuvusių vos 19-os ar 25-erių metų , neišsipildžiusias svajones. Europinių mokyklų klubo narių susitikimas vyksta kasmet gegužės mėnesį, minint Europos dieną, gegužės 9-ąją, ir Didžiąją Pergalės prieš nacizmą dieną- gegužės 8-ąją. Žuvusiųjų artimieji atvyksta aplankyti kapinių, dalyvauja taikos renginiuose, bendrauja su savivaldos organizacijomis, mokyklomis. Europos mokyklų klubo pagrindinė idėja-taika, jaunimo bendradarbiavimas, gražių ateities idėjų sklaida. Kasmet klubo nariai renka kitų metų temą, pagal kurią projektus kuria 8 šiame klube dalyvaujančių šalių mokyklos. Pernai metais Europos šalių jaunimas pažymėjo Prancūzijos išvadavimo iš nacių režimo 70-metį, o šįmet,2016-aisiais, mokiniai kūrė vizijas, kaip atrodys Europa po 30-ies metų…
Atgimimo“ mokyklos komandą sudarė 5 septintokai: Aldas Uzdila, Augustė Balčiūnaitė, Indrė Maračinskaitė, Karolina Jurkonytė ir Gabija Žūkaitė, pavaduotoja Loreta Šilanskienė ir mokyklos direktorė Danutė Časienė. Gegužės 7-12 dienų projektinės kelionės tikslas buvo ne Paryžius, visų mūsų mokinių pamatytas pirmąkart, o tolimoji Normandija, kurią pasiekėme tik pirmosios dienos pavakare, vykdami specialiu klubo užsakytu autobusu ir iškart išsiskirstėme į šeimas. Labai šiltą ir saulėtą savaitgalį, mokiniai, kaip ir mes, mokytojos, puikiai praleidome savo naujose laikinose šeimose: skanavome prancūziškos virtuvės vaišių, braidžiojome ar maudėmės Lamanšo įlankoje, jungiančioje Prancūziją ir Angliją, pietavome kelių šeimų organizuotame piknike prie jūros, grožėjomės įspūdingu pakrantės kraštovaizdžiu ir prabangiomis prancūzų poilsio vilomis, klausėmės pasakojimų apie normandų atostogų papročius, važiavome į Mont Saint Michel pilį, saugančią senovės paslaptis, aptarėme trijų dienų renginius Calvadoso regione, derinome veiklas.
Pirmą dieną kiekviena atvykusi šalis bendravo su „savo“ prancūzų mokykla- reikėjo ruoštis kitos dienos didžiajai projekto mugei „Europa po 30-ies metų“. Mes dirbome su Port en Bessin E.Hemingvėjaus mokykla. Mūsų mokyklos vaikų parengti pristatymai ir mokytojos Eglės Maračinskaitės ugdytinių nupiešti piešiniai sužavėjo prancūzus. Ypač daug dėmesio ir komentarų sulaukė aštuntokės Lauros Gintalaitės piešinys „Obuolys 2016-2066“. Obuolys-tabletė labiausiai atspindėjo ateities idėją. Mokiniai kūrė ir ekologiškos ateities mokyklos viziją. Mokyklos direktorius T.Bansard papasakojo apie dabartinių mokinių ugdymo sistemą šioje mokykloje ir Normandijoje, labai prancūzišką aplinką, nes kitataučių vos vienas kitas, nors žymusis Calė uostas ne taip ir toli.
Ypač įdomi ir labai patraukli prancūzų mokytojų motyvacijos sistema. Privalomos 18 pamokų vidutiniškai vertinamos 2,4 tūkstančio eurų, tačiau kiekvienas tą patį dalyką dėstantis mokytojas gali gauti labai skirtingą atlyginimą. O viskas priklauso nuo mokytojo kvalifikacijos, kuri tikrinama sistemingai. Tai daro reiklus inspektorius, turintis ypatingą statusą ir vertinantis mokytojų pamokas taškų sistema. Jo vertinimas lemiamas. Antrasis vertintojas-direktorius, kuris atlieka daugiau kontrolės funkciją. Mokytojas, tik pradėjęs dirbti, pradeda nuo pirmojo „taško“ ir tik nuo jo paties priklauso, ar jis kils aukštyn ir pasieks maksimumą-11 „taškų“. O gal sustos ties 5-6, ir jam užteks. Puikios britaniškos tarties žavus anglų kalbos mokytojas Gille, stažavęsis Jungtinėje karalystėje, sakė esantis 10 taškų aukštumoje, o jei norėtų pereiti į kitą mokyklą, tai padarytų be jokio vargo. Tik internete sužinai laisvų mokytojo vietų pasiūlą ir rašai prašymą, nugalėdamas mažiau „taškų“ turinčius kolegas. Kvalifikaciją kelti seminaruose mokytojas gali kasmet po 1-2 dienas arba daugiau, jei kursai labai svarbūs. Ko mokytojui reikia išmokti, dažniausiai pataria tas pats inspektorius, kuris geriausiai žino kiekvieno „savo“ mokytojo problemas. Mokytojai, turintys daugiausia taškų, įgyja teisę mokyti studentus ar padėti tik pradėjusiam dirbti kolegai. Už tai jis gauna papildomą solidų priedą prie atlyginimo, viršijantį mūsų internetiniuose puslapiuose paskelbtas mokyklos vadovų algas.
Caeno mieste vyko Europos ateities idėjų mugė. Kiekvienas vaikas gavo užduočių vertinimo lapą, su kuriuo nuėjęs prie kiekvienos šalies stendo ir atsakęs į klausimus gavo atžymą, o surinkęs visas įgijo teisę nusifotografuoti Europos ateities galerijoje. Mūsų mokiniai, dauguma labai gerai mokantys anglų kalbą, tai atliko greitai. Žinoma, reikėjo budėti prie savo spalvingo stendo ir pateikti užduotis atėjusiems kitiems klubo nariams. Labai aktyviai į kelionę laiku leidosi mokytojai, vadovai, šventėje dalyvavę Calvadoso regiono vadovai. Olandai, žavėjęsi mūsų spalvingu stendu ir geromis vaikų anglų kalbos žiniomis, panoro artimiau susipažinti su mokykla ir mes apsikeitėme adresais. Kitoje didžiulio pastato dalyje vyko darbas tarptautinėse grupėse, kuriose ryškiausia žvaigždutė buvo mūsų mokinys Aldas Uzdila, pateikęs fantastinį ateities miesto projektą ir netgi pelnęs būsimame šių metų Europos mokyklų klubo filme ypatingą statusą.
Paskutinę dieną susitikome su Calvadoso regiono vadovais, kurie labai domisi Europos klubo veikla, žino kiekvieną šalį ir mokyklą, kuri dalyvauja šioje veikloje, padeda spręsti finansinius klausimus, atsakingai bendrauja su kiekviena šalimi, išklauso visų nuomonių. Esame dėkingi mūsų E.Hemingvėjaus mokyklai, nuoširdžioms prancūzų šeimoms, o ypatinga padėka Draugystės sanatorijos direktorei Violetai Kaubrienei už dovanas prancūzams, saugų mūsų komandos nuvežimą ir pargabenimą iš Varšuvos oro uosto.
Danutė Časienė,“Atgimimo“ mokyklos direktorė