Europos mokyklų klubo susitikimas Normandijoje

Europos mokyklų klubo susitikimas Normandijoje

Gal kada nors susimąstėte, ar mūsų gaminamas ir vartojamas maistas yra draugiškas aplinkai? Į šį klausimą gilinosi „Atgimimo“ mokyklos moksleivių grupelė,dalyvavusi tarptautiniame projekte “Sustainablefood“ (liet. draugiškas aplinkai maistas). Nuveiktos veiklos rezultatus Marta Nikitinaitė, Gabija Januškevičiūtė, Eglė Sadauskaitė, Ignas Dumbliauskas ir Mantas Anučinas, lydimi anglų kalbos mokytojų Rovenos Kvaraciejūtės ir Audronės Dreinienės, pristatė kasmetiniame Europos mokyklų klubo susitikime Normandijoje, Prancūzijoje. Draugystė su E.Hemingway mokykla Port-en-Bessine suteikia mums galimybę vykti į šiuos susitikimus jau ketvirtą kartą, nes kasmet apsistojame jų moksleivių šeimose. Galime pasidžiaugti, kad tvirti ir nuolatiniai kontaktai su šia mokykla padeda kasmet mums parengti labai sėkmingus projektus, visuomet puikiai įvertinamus klubo vadovų. Šiais metais ruošėme bendrą kalendorių su abiejų šalių patiekalais. Nepamiršdami projekto temos stengėmės pasirinkti įprastus, dažnai kiekvienoje šeimoje ruošiamus patiekalus, gaminamus iš vietinių produktų ir gamybos procese reikalaujančiuskuo mažiau energijos. Mums padėjo mokytojos Vida Jasienė ir Vilija Urbanavičienė, kurios su įvairių klasių mokiniais gamino ir fiksavo gamybos eigą per technologijos pamokas. Po vieną receptą su savo šeimomis paruošė vykusieji į Prancūziją moksleiviai. Įdomu buvo pasmalsauti, kokie įprasti patiekalai gaminami mūsų partnerių prancūzų šeimose, juk Prancūzija garsėja gurmaniška virtuve. Visus receptus užrašėme trimis – lietuvių, prancūzų ir anglų – kalbomis.

Projektų pristatymai vyko kongresų rūmuose Normandijos sostinėje Caen. Kiekviena dalyvavusi mokykla turėjo paruošti stendą, eksponuojantį savo nuveiktus darbus. Kadangi šių metų tema buvo maistas, ne vienas stendas svečius viliojo įvairiais skanumynais. Olandai su savo partneriais pristatė ekologinių ūkių reikšmę. Įdomus buvo ispanų – prancūzų stendas su įvairiais daiktais, pagamintais iš buitinių atliekų. Džiaugėmės, kad mūsų kalendorius ir siūlomi kryžiažodžiai sulaukė didelio lankytojų dėmesio. Mūsų kalendoriaus išskirtinumą lėmė tai, kad kiekvieno recepto gamybos eiga užfiksuota nuotraukose. Visiems buvo akivaizdu, jog tikrai kruopščiai dirbome, o ne paprasčiausiai pasinaudojome interneto teikiamomis galimybėmis. Renginys vyko keliais etapais – kol vieni dalyviai darbavosi prie stendų, pristatydami projektus, savo šalis ir įtraukdami svečius į žaidimus, kiti tuo metu dalyvavo kūrybinėse dirbtuvėlėse. Vienoje du prancūzų šefai mokė moksleivius pagaminti keletą gardžių desertų, kuriais renginio pabaigoje buvo vaišinami visi dalyviai ir svečiai. Kitoje buvo mokoma skaityti maisto pakuočių etiketėse esančius ženklus. Dar viena grupė buvo pakviesta į atviro rato diskusiją apie Europos Sąjungos politiką ir mūsų visų asmeninį indėlį mažinant maisto ir energijos švaistymą.

Ši diena buvo ypatingai įtempta, nes vakare mokykloje susitikome su mus svetingai priėmusiomis šeimomis. Mums tai buvo puiki proga ne tik padėkoti šeimoms už jų geranoriškumą, pristatyti savo nuveiktus darbus, bet ir pavaišinti lietuviškais skanumynais. Džiugu, kad susitikime dalyvavo labai garbingi svečiai – Normandijos regiono švietimo departamento atstovai ir Europos mokyklų klubo vadovė. Jie akcentavo mūsų bendradarbiavimo reikšmę ir džiaugėsi gražiais mūsų bendro darbo rezultatais.

Moksleiviams visada smalsu pamatyti, kaip mokosi jų bendraamžiai, taigi daug įspūdžių paliko diena mokykloje. Dalyvavome keturiose- žmogaus gyvenimas ir pasaulis, prancūzų kalbos literatūros, geografijos ir istorijos bei moralinės / pilietinės teisės pagrindų – pamokose. Lietuvaičiams patiko puikiai deranti griežta mokymosi sistema, pagarba mokytojui ir saviraiškos laisvė pamokų metu. Stebino labai ilga, beveik 2 valandų, pietų pertrauka, kurios metu mokiniai ne tik pietauja, bet ir lanko būrelius, klubus, žaidžia arba tiesiog bendrauja vieni su kitais. Kaip ir dauguma prancūzų mokyklų, ši taip pat labai skatina savanorystę ir ugdo gebėjimo dalintis jausmą. Mokyklos mokiniai jau daug metų kuria ir vietiniame turgelyje pardavinėja įvairius suvenyrus. Per metus surenka apie 500 eurų, kuriuos skiria pradinės mokyklos Nigerijoje atidarymui. Už surinktas lėšas jau buvo atidaryta viena pradinė mokykla, kuo jie labai didžiuojasi.

Kadangi Normandija garsėja keletu labai svarbių paveldo objektų, su dideliu smalsumu stengėmės nors kiek prisiliesti prie jos istorijos. Lankėmės Bayeux katedroje, dėl savo didybės vadinamoje Notre-Dame de Bayeux. Ne mažesnį įspūdį paliko ir XI a. išsiuvinėtas apie 70 m ilgio Bayeux gobelenas, įtrauktas į UNESCO „Pasaulio atminties“ registrą. 79-iose audinio scenose vaizduojami istoriniai normanų Anglijos nukariavimo įvykiai, kai Normandijos hercogo Vilhelmo kariuomenė įveikė Anglijos karaliaus Haraldo Godvinsono pajėgas. Kvapą gniaužė milžiniškos Amerikiečių kapinės, esančios ant Atlanto vandenyno kranto, su 9387 baltais marmuro antkapiais, žyminčiais dešimtis tūkstančių II-ojo pasaulinio karo metu nužudytų karių. Beje, būtent Normandijos pakrantėje 1944 m. išsilaipino sąjungininkų kariuomenė taip nutraukusi nacių invaziją Europoje.

Keturios viešnagės dienos ragaujant, smalsaujant, dalyvaujant prabėgo nepastebimai. Vizito metu sužinojękitų metų temą su savo partneriais jau praėjome dalintis idėjomis ir artimiausios ateities darbais.

Dėkojame visų moksleivių šeimoms už kantrybę ir pagalbą ruošiantis kelionei. Ypač dėkui Martos tėveliams, ponams Nikitinams, už parvežimą iš oro uosto. Taip pat tariame ačiū mokyklos direktorei Danutei Časienei už pagalbą tvarkant kelionės logistiką.

 

Anglų kalbos mokytojos Rovena Kvaraciejūtė ir Audronė Dreinienė