Partizanų dainų festivalis ,,Laisvės kelias“

Partizanų dainų festivalis ,,Laisvės kelias“

Spalio 14-osios popietę Druskininkų ,,Atgimimo“ mokykloje nuskambėjo 8-asis tarptautinis  partizanų dainų festivalis ,,Laisvės kelias“ .  Pokario metai Lietuvai gal dar skaudesni už karą. Tuo metu vyko lyg koks tautos ,,išsivaikščiojimas“: į tremtį, į emigraciją, į mišką… Ir reikėjo lietuviams parodyti, kad savo kovoje už tėvynę esame teisingi ir teisūs prieš visą kultūringąjį pasaulį. Pokario laikas reikalavo stiprinti dvasinę ištvermę. Būti išdidiems ir išlikti laisviems padėjo daina. Miško brolių ir seserų kūryba buvo gausi. Žinoma, daug jos sunyko po žeme, senose sodybose. Tačiau išlikusios dainos skamba lyg laiškas mums, tebegyvenantiems, apie tyrą meilę, skaudų išsiskyrimą, jaukius namus, trumpą gyvenimą…

Žvarboką penktadienį mokyklos aktų salėje, papuoštoje J.Kygienės karpytais koplytstulpiais, trispalve, rinkosi jauni ir pagyvenę. Salėje ir ant scenos susiliejo dvi kartos, kaip ir renginio  vedėjai- tėvas ir sūnus-Saulius  ir Dominykas Lukošiūnai.  Šįmet į festivalį atvyko daug svečių, kuriuos pristatė mokyklos direktorė D.Časienė. Dalyvavo   Tarptautinės  istorinio teisingumo komisijos direktorius Ronaldas Račinskas, jo pavaduotoja Ingrida Vilkienė, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro istorikas Darius Juodis, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos pirmininkas Gvidas Rutkauskas, Druskininkų švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Lina Gražulienė ir kiti.

D.Časienė viliasi, kad atmintis apie partizanų kovą už laisvę, pasiaukojimą dėl Tėvynės  išliks mūsų širdyse, mintyse ir dainose. Apie Druskininkų apylinkėse kovojusių parizanų žygius mažiau  žinotume, jei ne miesto istorikas, knygų autorius ir mūsų mokyklos mokytojų senjorų „Bičiuliai“ narys Vytautas Valentukevičius  Švietimo skyriaus vyr. specialistė Lina Gražulienė     įteikė V.Valentukevičiui   Savivaldybės mero padėkos   raštą 85-ojo gimtadienio proga už  ilgametę aktyvią veiklą kaupiant  miesto   istorijos faktus, jų saugojimą ir sklaidą, bendradarbiavimą su jaunąja karta.  Kalbėdamas renginio svečias Ronaldas  Račinskas   pastebėjo, kad visos mokyklos    ,,gražus pavyzdys gražaus darbo“ mokiniams tampa pilietiškumo, istorijos, meilės tėvynei pamoka visam gyvenimui. Jis apdovanojo mokyklą padėkos raštu.

Žymiausia lietuvių liaudies dainų atlikėja Veronika Povilionienė jautriai prakalbo apie tautos didvyrius. Anot dainininkės, gal Lietuva tokia graži, kad ant kiekvieno kalnelio pilna protėvių kaulų, iš jų išauga medžiai, o protėvių vėlės sugrįžta pasižiūrėti, kaip mes čia gyvenam.,,Jei, jaunime, paliksite šalį, kur ir į ką žiūrės jūsų vėlės? Žinokit, kad jūsų žemė aplaistyta didvyrių krauju, todėl labai brangi ir ją reikia mylėti.“ Daininkė V.Povilionienė paskatino klausantis jos ir kitų dalyvių atliekamų senovinių dainų išgirsti gražius, švelnius žodžius ir juos vartoti savo kalboje.

Ne pirmus metus Druskininkuose gydosi Ukrainos kovotojai. Festivalyje Ramūnas Šerpetauskas, Druskininkų šaulių būrio vadas, pristatė   ukrainiečių kovotojus ir  Jevgenijus Horodničiuk  su bendražygiu atliko dainą ,,Kaspinas prie kaspino“, kurią kadaise  dainuodavo    kazokai, jų proseneliai,    eidami į mūšį. Dainuojant Druskininkų politinių kalinių ir tremtinių chorui dainas ,,Kritusiems Lietuvos partizanams“ ir ,,Pavasario šauksmas“, salėje ne vienas klausytojas šluostėsi riedančias ašaras. Partizanų dainos tarsi gyva tautos žaizda… Šios dainos, anot vedėjo S.Lukošiūno, – tai išverktos mūsų motinų ašaros, širdgėla,netekus sūnaus, brolio, vyro, mylimojo.

Ir aidėjo dainos! Jas atliko Kapčiamiesčio E.Pliaterytės mokyklos solistė G.Valentaitė, Varėnos ,,Ąžuolo“ gimnazistės G.Kačėnaitė ir K.Bikaitė, Alytaus Ramanausko- Vanago gimnazijos trio, Ukmergės rajono Veprių pagrindinės mokyklos mokinkių ir mokytojų ansamblis, Vilniaus Simono Daukanto gimnazistai G.Augustauskaitė ir D.Kairys, Kalvarijos gimnazijos ansamblis. Vokalinis ansamblis ,,Lenok“ iš Vilniaus Pranciškaus Skorinos gimnazijos padainavo dainas ,,Dievuliau mano“ ir ,,Baltarusiai mes“. Šis ansamblis dalyvavo ir Vilniuje organizuojamame partizanų dainų konkurse ir laimėjo pirmąją vietą.

Malonu klausytis ir druskininkiečių atliekamų dainų. Festivalyje dalyvavo Druskininkų kultūros centro folkloro ansamblis ,,Stadalėlė“ ( vadovė L.Balčiūnienė). Moterys padainavo dvi dainas- ,,Miela dainele, raminki širdelę“ ir ,,Jau pražydo vyšnios baltos“. Aktyvūs ir patriotiški miesto moksleiviai. Kasmet atvyksta Viečiūnų pagrindinės mokyklos ansamblis, vadovaujamas K.Uteševos, ,,Saulės“ pagrindinės mokyklos antrų aštuntų klasių mokinių choras (vadovė I.Daniušienė), ,,Ryto“ gimnazijos solistę V.Čaplikaitę paruošė R.Balkaitienė. ,,Atgimimo“ mokyklos daininkė N.Uzdilaitė ir jos mokytoja D.Urniežienė įdomiai interpretavo dainą ,,Jei ne auksinės vasaros“. V.Povilionienė papasakojo šios dainos kilmę. Daina, tapusi tremtinių himnu, buvo parašyta po Pirmojo pasaulinio karo, kai Lietuvos jaunimą vežė dirbti į Vokietiją. Laikui bėgant žodžiai keitėsi, dainą pritaikėme savajai širdgėlai išsakyti. Festvalio organizatorius ir dalyvius kiekvienąkart žavi Punsko Kovo 11-osios licėjaus moksleivių choras. Vadovas J. Pavilonis paruošė dvi dainas- ,,Vieškeliai platūs“ ir ,,Baltas paukštis“.  Renginio kulminacija- bendra daina su Veronika Pavilioniene- ,,Miegos tėvynės sodai numylėti“.

8-ąjį nacionalinį partizanų dainų festivalį ,,Laisvės kelias“ ,,tarsi maldą skiriame Lietuvos partizanams, kurie kovėsi su žymiai stipresniu priešu. Pirmieji kryžiai jiems buvo pastatyti dainose. Jose daug drąsos, ryžto, meilės, pasiaukojimo ir daug kraujo“. Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos pirmininkas Gvidas Rutkauskas nuoširdžiai dėkojo už įvykusį ir  labai pavykusį renginį ir pasakė, jog buvo maloniai nustebintas renginio nuoširdumu  ir  ilgamečiu  įdirbiu. Jis pažadėjo ateinančiais metais šį festivalį paremti finansiškai. D.Časienė dėkojo  festivalio organizatoriams: Gintautui Kazlauskui, Rezistencijos ir tremties muziejaus direktoriui, Tolerancijos ugdymo centro vadovei L.Lukošiūnienei, mokytojams J.Kygienei,  V.Gintutienei, V.Šmitienei, S.Lukošiūnui bei visiems svečiams ir dalyviams. Rezistencijos ir tremties muziejaus direktorius apdovanojo   knygomis apie tremtį  Nesterovo (Stalupėnų) vidurinės mokyklos lietuvių kalbos fakultatyvo mokytoją Tatjaną Rodenko ir mokyklos direktorių Nikitą Gurjev, atvykusius pagal  projektą „Mažosios Lietuvos kultūros paveldas“. Visi festivalio dalyviai apdovanoti įvairiomis dovanomis, padėkos raštais.

Atmintis ir ,tikėsimės,  įvairesnės dainos apie partizanus skambės ir kitais metais. Lauksime ir dainuojančių, ir dainų besiklausančių.

                                                                                                                                           ,,Atgimimo“ m-klos mokytoja R.Pakalienė

imgp0502 imgp0497 imgp0496 imgp0482 imgp0480 imgp0478 imgp0477 imgp0475 imgp0471 imgp0459 imgp0447 imgp0434 imgp0429 imgp0428 imgp0427 imgp0425 imgp0418 imgp0417 imgp0414 imgp0410